In Memoriam Linde von Keyserlingk…

Dnia 2 października 2020 roku, w wieku 88 lat odeszła nasza Nauczycielka, terapeutka i superwizor Sandplay Therapy, wieloletnia Przewodnicząca Deutsche Gesellschaft für Sandspiel Therapie DGST.

Gotlinde Tanne Baronowa von Keyserlingk

Linde urodziła się w Berlinie, dnia 8 maja 1932 roku w rodzinie Albrechta Barona von Keyserlingka i baronowej Elisabeth Anny von Busse w Lichterfelde. Była córką i siostrą – miała starszego brata i pięciu przyrodnich braci z drugiego małżeństwa ojca. Linde spędziła wczesne dzieciństwo w Angoli, następnie w 1945 r. jej rodzina została zmuszona do opuszczenia Śląska, skąd wyemigrowali na Korsykę. Kiedy Linde powróciła do Niemiec kilka lat poźniej, zamieszkała w rodzinie zastępczej, ukończyła szkołę w Stuttgarcie, studiowała grafikę, sztukę i historię sztuki na Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie, aż w końcu opublikowała pracę o młodych artystach z okresu I wojny światowej.

W 1953 roku Linde poślubiła Dr.med. Andreasa Thylmann z którym miała sześcioro dzieci: pięciu synów i córkę. Linde kontynuowała studia, tym razem studiując dziennikarstwo w Hamburgu i równocześnie pracując dla radia Nord-West. W kolejnych latach Linde zainteresowała się psychologią humanistyczną oraz psychoterapią. W 1975 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiowała na Dominican University of California, a ponadto ukończyła kurs Jamesa Hillmana „Work with Dreams” w Art Therapy Center oraz C.G. Jung Institute a także kurs „Sandplay Therapy” według Dory Kalff.

W latach 1979-1997 pracowała jako psychoterapeuta rodzin i par w Centrum Psychoterapii w Stuttgarcie, kontynuując jednocześnie studia z zakresu Sandplay w Zurychu w Szwajcarii u Dory Kalff. W 1982 roku Linde poślubiła swojego drugiego męża, reżysera teatru Hartmuta Kirste z którym wychowała córkę Marie. W roku 2006 i ponownie w 2011 Linde von Keyserlingk zainicjowała i zorganizowała wraz z dr med. Joergiem Rasche (aktualnym Przewodniczącym DGST), oraz innymi nauczycielami DGST całościowy, trwający ponad 3 lata kurs Terapii w Piaskownicy dla grup terapeutów w Polsce. Owocem tych szkoleń jest m.in. Centrum Sandplay w którym jest prowadzona psychoterapia z zastosowaniem Sandplay dla dzieci oraz dorosłych. Absolwenci kursów stosują tę metodę terapii także w innych ośrodkach , tj. m.in. w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych, Działach Interwencji Kryzysowej MOPR a także szpitalach. Od 2005 roku Linde była także aktywnie zaangażowana w nauczanie Sandplay na Łotwie gdzie także powstały ośrodki pod jej patronatem.

W 2007 roku Linde i Hartmut przeprowadzili się ze Stuttgartu do pobliskiego Apfelstetten w Badenii-Wirtembergii i założyli w swoim domu Centrum Szkoleniowe Terapii Sandplay, które stało się miejscem spotkań wielu profesjonalistów z całego świata. Niezwykłe to miejsce, które odwiedzaliśmy wielokrotnie podczas naszych podróży i które na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Linde von Keyserlingk była człowiekiem renesansu, o bogatej duszy pełnej tajemnic i niezwykłych historii – jako członkini Związku Pisarzy Niemieckich (BDS) jest autorką wielu artykułów i ponad 27 książek, z których cztery zostały przetłumaczone na język łotewski, a pięć na język polski. Kojące duszę bajki terapeutyczne jej autorstwa czytamy w pracy naszym małym pacjentom… a wtedy ich Autorka zawsze nam towarzyszy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Droga Nauczycielko… Kochana Linde,

Pragniemy podziękować losowi za możliwość spotkania Ciebie na naszej drodze życia. Zapamiętamy Cię jako mądrą , radosną i z entuzjazmem dzielącą się swoją wiedzą i doświadczeniem – Mistrzynię oraz Kobietę – otwarte, kochające serce, które niczym matka dla nas wszystkich leczy swoją miłością.

Dziękujemy za Twoją mądrość którą tak hojnie się z nami podzieliłaś. Za przekazanie naszej grupie wiedzy i doświadczenia o Sandplay Therapy, która dzięki Tobie i innym pracującym z nami nauczycielom, stała się też naszą metodą pracy. Wspominamy ten czas jako piękny i ważny dla nas zarówno osobiście, jak i zawodowo.

Pożegnanie z Tobą jest dla nas wielkim smutkiem, jest także wpisane w cały cykl zmian, które ciągle nas wszystkich dotyczą. Myśląc o Tobie czujemy, że Twoja obecność zmienia tylko formę, choć domyślamy się, że Twoim najbliższym brakuje Ciebie tak po prostu, po ludzku. Łączymy się w żalu z całą Twoją Rodziną i Przyjaciółmi.

Jesteś i będziesz obecna w każdym kolejnym obrazie budowanym w piaskownicy, w myśleniu o nim, w radości patrzenia co przynosi temu, kto go tworzy. Jesteś obecna w Twoich bajkach które codziennie czytamy swoim dzieciom i naszym pacjentom. Jesteś obecna w przemianie jaka zachodzi w ich sercach. Jesteś i będziesz obecna w naszych sercach.

Dziękujemy

Grupa terapeutów Sandplay ze Szczecina

Dear Teacher, Dear Linde,

We would like to thank Fate for the opportunity we had to meet you on the paths of life. We will remember you as wise, joyful and enthusiastically sharing your knowledge and experience – Teacher and so warm and open-hearted Woman who healed us with her love like the Mother.

We are grateful for your wisdom which you so generously shared with us. For sharing with us your knowledge and experience about Sandplay Therapy, that thanks to you and other teachers Sandplay has also become our method of work. We remember this time as beautiful and important for us both personally and professionally.

Farewell with you is the great sadness for us, it is also part of the whole cycle of changes that also is a part of our lives. Thinking about you, we feel that your presence only changes the form, although we guess that your loved Family is simply – humanly speaking – missing you. We unite in regret with your all Relatives and Friends.

You are and you will be present in every image created in a sandtray, in reflections about it, in the joy of looking at the impact of the opus brought to its creator. You are present in Fairy tales that we read to our children and patients. You will be present in transformation in their hearts that come. You are and will be present in our hearts.

Thank you

Sandplay group from Szczecin

Please follow and like us:
Pin Share
LinkedIn
Share
error: Content is protected !!