Sandplay Therapy w Japonii i Chinach

Metoda Sandplay – w Polsce  znana również jako Terapia w Piaskownicy – jest szeroko stosowana w Japonii i Chinach, gdzie przeprowadzono liczne badania nad jej skutecznością.

Japonia:

Niektóre dane wskazują, że w Japonii jest nawet 5 tysięcy terapeutów Sandplay. Terapia w Piaskownicy została w tym kraju wprowadzona w 1965 roku przez prof. dr Hayao Kawai.

Prof. Hayao Kawai był psychologiem klinicznym i profesorem honorowym na Uniwersytecie w Kioto. Uzyskał doktorat z edukacji na Uniwersytecie w Kioto. Od lutego 2002 do stycznia 2007 roku był komisarzem ds. kultury.
Po ukończeniu Wydziału Nauki na Uniwersytecie w Kioto w 1952 roku studiował za granicą w Stanach Zjednoczonych, a później uzyskał kwalifikacje analityka jungowskiego w Jung Institute of Switzerland. Prof. Kawai był pierwszym Japończykiem z takimi kwalifikacjami!
W 1982 roku Kawai zdobył nagrodę Osaragi Jiro za The Japanese Psyche: Major Motifs in the Fairy Tales of Japan, a w 1988 roku zdobył nagrodę Shincho Prize of Arts and Sciences za The Buddhist Priest Myoe: A Life of Dreams. Oprócz wyżej wymienionych dzieł, jest wiele innych jego prac takich jak : Buddhism And The Art Of Psychotherapy, Depth of Japan’s Hollow Center Structure, Torikaebaya Man and Woman, Die Frauen um Prinz Genji – Eine Japanische Geschichte voller Weisheit (wydanie niemieckie), Myth and Japanese Psyche, Trip to Navaho Scenery of the Soul i jego pośmiertne dzieło Hachan the Crybaby (愛哭鬼小隼 wersja chińska).
Prof. Kawai był przewodniczącym rady i doradcą Ministerstwa Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii. Był też członkiem osobistej grupy doradczej byłego premiera Obuchiego. Wniósł wiele wkładu w japońską politykę i edukację. W 1995 roku otrzymał Purpurowy Medal Wstęgi; w 1996 roku zdobył Nagrodę Kulturalną od Japan Broadcasting Corporation (NHK); w 1998 roku zdobył Nagrodę Asahi; a w 2000 roku został mianowany Osobą Zasłużoną dla Kultury.

W 1987, z inicjatywy Prof. Hayao Kawai roku powstało Japanese Society of Certified Clinical Psychologists oraz Japońskie Stowarzyszenie Terapii Sandplay, które od tego czasu regularnie organizuje krajowe konferencje naukowe oraz sesje szkoleniowe. Stowarzyszenie wydaje również czasopismo naukowe “Archives of Sandplay Therapy”, w którym ukazują się liczne badania dotyczące tej metody.

Przykładem takiego badania jest praca Wen Zhang, Risheng Zhang i Lina Cui z 2013 roku, która analizuje proces i skuteczność Terapii w Piaskownicy u młodego dorosłego z objawami zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Badanie to wykazało zmniejszenie objawów OCD po 12 sesjach terapii Sandplay.

Badanie autorstwa Wen Zhang, Risheng Zhang i Liny Cui z 2013 roku, opublikowane w czasopiśmie “Archives of Sandplay Therapy”, analizuje proces i efekty terapii Sandplay u młodego mężczyzny z objawami zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD).

Badanie sugeruje, że terapia Sandplay może być skuteczną metodą w leczeniu objawów OCD u młodych dorosłych, oferując nową opcję terapeutyczną dla klinicystów pracujących z takimi pacjentami.

Chiny:

W Chinach również Terapia w Piaskownicy zyskuje na popularności.  W tym kraju także są prowadzone badania nad zastosowaniem i skutecznością tej metody.

W artykule „Sandplay in the Mainland of China” autorstwa Gao Lan, opublikowany w 2003 roku w Journal of Sandplay Therapy (Tom 12, Numer 2), przedstawia aktualny stan terapii Sandplay w Chinach kontynentalnych. Autorka, będąca profesorem psychologii dziecięcej oraz opiekunem studentów a także superwizorem trzech przedszkoli w Chinach, opisuje swoje doświadczenia w zastosowaniu tej metody w placówkach przedszkolnych. W celu odróżnienia swojej pracy od tradycyjnej terapii Sandplay, prof. Gao Lan wprowadza ‚ odrębny termin: „Sandplay Without Therapy” (Sandplay bez terapii). W artykule zawarto również krótki przykład zastosowania piaskownicy we wsparciu w rozwoju chłopca w wieku przedszkolnym.

Z kolei artykuł „I Ching and Sandplay: Analytical Psychology and Chinese Culture” autorstwa profesora Shen Heyonga z Uniwersytetu Południowochińskiego w Kantonie analizuje związek między tradycyjnym chińskim tekstem Księgi  Przemian „I Ching” a terapią Sandplay w kontekście psychologii analitycznej i kultury chińskiej.

W tradycyjnej kulturze chińskiej „I Ching” jest uważany za „ królową wszystkich klasycznych dzieł ” i „źródło Wielkiej Drogi”. Współcześni historycy psychologii postrzegają Chiny jako pierwszą ojczyznę psychologii.  Dostrzegają w tradycyjnej kulturze chińskiej bogactwo myśli psychologicznych i jej unikalny system psychologiczny. Analizując znak „serce” (Xin) w „I Ching”, jego znaczenie w „Wielkich Komentarzach” oraz symboliczne znaczenie serca w heksagramach, autorzy artykułu omawiają znaczenie chińskiej psychologii kulturowej i jej wpływ na współczesną psychologię Zachodu.

Prof. Shen Heyong jest znaczącą postacią w procesie integracji psychologii analitycznej z chińską kulturą. Jego prace, takie jak „The Dao of Anima Mundi: I Ching and Jungian Analysis, the Way and the Meaning”, prezentowane na międzynarodowych konferencjach, podkreślają znaczenie „I Ching” w analizie jungowskiej i  zastosowanie tego dzieła w praktyce terapeutycznej.

W 2018 roku profesor Shen udzielił wywiadu, w którym omówił rozwój psychologii jungowskiej w Chinach oraz rolę „I Ching” w tym procesie. Podkreślił, że konferencje organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Psychologii Analitycznej (IAAP) w Chinach przyczyniły się do rozwoju dialogu między Wschodem a Zachodem. Łączą  psychologię analityczną z chińską kulturą.

Artykuł „I Ching and Sandplay: Analytical Psychology and Chinese Culture” stanowi istotny wkład w zrozumienie, jak tradycyjne chińskie mądrości mogą być zintegrowane z nowoczesnymi metodami terapeutycznymi takimi jak m.in Sandplay, oferując unikalne spojrzenie na psychologię analityczną w kontekście  kultury Wschodu.

Warto zaznaczyć że rozwój terapii Sandplay w Chinach jest ściśle  powiązany z tradycyjną kulturą chińską. Badacze tej metody podkreślają znaczenie logiki dialektycznej i doświadczenia  imaginacji – doświadczenia obrazu per se – w praktyce Sandplay, co pozwala lepiej eksplorować wewnętrzny świat uczestnika terapii.

Ponadto, w 2019 roku podczas 25. konferencji Miedzynarodowego Towarzystwa Terapii Sandplay (ISST) w Berlinie w którym miałam przyjemność uczestniczyć , formalnie utworzono Chińskie Towarzystwo Terapii Sandplay (CSST), co świadczy o rosnącym znaczeniu i rozwoju tej metody w Chinach.

Terapia Sandplay w Chinach kontynentalnych zyskuje na popularności, a jej praktyka jest dostosowywana do lokalnych potrzeb i tradycji kulturowych, co świadczy o jej skuteczności w pracy z dziećmi i dorosłymi.

W obu krajach – zarówno w Japonii jak i w Chinach- Terapia w Piaskownicy jest w ostatnich latach przedmiotem intensywnych badań i praktyki klinicznej, co przyczynia się do jej intensywnego rozwoju w tej części świata i ukazania możliwości adaptacyjnych w różnych kontekstach kulturowych.

Autor: Agata Giza-Zwierzchowska

źrodła:

https://isst-csst.org/

https://sandplay.jp

https://francis-press.com/uploads/papers/St8qOPip9NyaFSdJUU3Ax1v0WfnFjjMwd5IQHzSW.pdf

https://journal.psych.ac.cn/acps/EN/volumn/volumn_151.shtml

https://www.kawaihayao.jp/en/profile

Please follow and like us:
Pin Share
Warning: Undefined array key "sfsi_plus_copylinkIcon_order" in /usr/home/taniec/domains/sandplay.pl/public_html/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 283 Warning: Undefined array key "sfsi_plus_mastodonIcon_order" in /usr/home/taniec/domains/sandplay.pl/public_html/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 285 Warning: Undefined array key "sfsi_plus_riaIcon_order" in /usr/home/taniec/domains/sandplay.pl/public_html/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 286 Warning: Undefined array key "sfsi_plus_inhaIcon_order" in /usr/home/taniec/domains/sandplay.pl/public_html/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 287 Warning: Undefined array key "sfsi_plus_inha_display" in /usr/home/taniec/domains/sandplay.pl/public_html/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 355
LinkedIn
Share
error: Content is protected !!