2019-02-22

SANDPLAY

“Jestem głęboko poruszona odkryciem,

jak blisko psychiki dziecka są siły duchowe i uzdrawiające”

Dora Kalff

Sandplay Therapy – w języku polskim Terapia w Piaskownicy – to metoda psychoterapii wykorzystująca proces twórczej regresji i symbolizacji, która pomaga w dotarciu do nieświadomych zasobów osoby uczestniczącej w sesji. Podstawą tej metody jest swobodna zabawa i tworzenie miniaturowych światów w ramach terapeutycznej sesji i przy współobecności dialogu psychoterapeutycznego.

Terapia w Piaskownicy pierwotnie została stworzona z myślą o dzieciach, chociaż dzisiaj znajduje także zastosowanie w psychoanalizie dorosłych, podobne do metody wolnych skojarzeń i analizy marzeń sennych.

Za prekursorkę Sandplay uznaje się Dorę Kalff (1904-1990) która jako pierwsza połączyła kreatywną zabawę w piaskownicy z psychologią głębi Carla Gustava Junga i psychoanalizą. Szwajcarka opracowała metodologię Sandplay ze szczególną dbałością o etyczne i praktyczne zalecenia dla terapeutów posługujących się metodą. Aktualnie, od przeszło 40 lat nad standardami pracy terapeutycznej i szkolenia w Terapii w Piaskownicy czuwa International Society for Sandplay Therapy ISST (Międzynarodowe Towarzystwo Terapii w Piaskownicy) zrzeszające certyfikowanych terapeutów tej metody z całego świata i dbające o standardy ich pracy.

Dora Kalff, twórczyni metody Sandplay Therapy
Warning: Undefined array key "sfsi_plus_copylinkIcon_order" in /usr/home/taniec/domains/sandplay.pl/public_html/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 275 Warning: Undefined array key "sfsi_plus_mastodonIcon_order" in /usr/home/taniec/domains/sandplay.pl/public_html/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 277 Warning: Undefined array key "sfsi_plus_riaIcon_order" in /usr/home/taniec/domains/sandplay.pl/public_html/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 278 Warning: Undefined array key "sfsi_plus_inhaIcon_order" in /usr/home/taniec/domains/sandplay.pl/public_html/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 279 Warning: Undefined array key "sfsi_plus_inha_display" in /usr/home/taniec/domains/sandplay.pl/public_html/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 347
LinkedIn
Share
error: Content is protected !!