Projekt badawczy – Psychoanaliza Jungowska i Terapia w piaskownicy w leczeniu mutyzmu wybiórczego u dzieci – Jungian psychoanalysis and Sandplay Therapy of selective mutism with children – cases study.

Mutyzm wybiórczy (selektywny) to zaburzenie lękowe dotykające głównie dzieci i młodzież, charakteryzujące się zahamowaniem zdolności wypowiadania się spontanicznego przy braku jakichkolwiek ograniczeń organicznych (somatycznych) w strukturach układu nerwowego dziecka.

Dziecko z powodu nasilonego lęku w sytuacjach społecznych milczy lub nie reaguje werbalnie na zadawane pytania. Wiecej o tym czym jest mutyzm wybiórczy można przeczytać TUTAJ. Leczenie tego zaburzenia jest głównie prowadzone z zastosowaniem psychoterapii obniżającej poziom lęku u dziecka oraz stymulującej jego dojrzewanie i rozwój społeczny.

W ramach działaności Centrum Sandplay od 2017 roku jest prowadzony projekt badawczy dotyczący skuteczności i warunków stosowania Sandplay Therapy w psychoterapii w dziećmi z mutyzmem wybiórczym.

Do projektu są zaproszone dzieci w wieku 4 do 15 lat, z zahamowaniem mowy w sytuacjach społecznych (w kontaktach z dalszą rodziną, rówieśnikami, nauczycielami) trwającym min. 2 miesiące. Autorką projektu jest dr Agata Giza-Zwierzchowska. Kontakt mailowy gizazwierzchowska@gmail.com

Please follow and like us:
Pin Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

LinkedIn
Share
error: Content is protected !!